Gimnazjum - klasa o innowacji plastycznej

Wystawa grafiki Salvadora Dali ("Muzeum Śląskie" w Katowicach)

20 września 2005 r.

Dnia 20 września 2005 r. odbyła się pierwsza wycieczka klasy plastycznej. Jej celem było poznanie twórczości wielkiego artysty XX wieku – Salvadora Dali. Wycieczka poprzedzona była lekcją teoretyczną z historii sztuki nt. Surrealizmu. Młodzież poznała postać ekscentryczną o wielkim talencie. Artystę, który dzięki swym ekscentrycznym wystąpieniom i swej megalomanii, stał się światową gwiazdą, człowiekiem surrealizmu- międzynarodowego ruchu artystycznego XX w. Dali swój wizerunek i mit artysty geniusza stworzył w oparciu o własną metodę paranoiczno-krytyczną. Posługując się nią udało mu się wydobyć treści tkwiące w jego podświadomości, czyli ulotnych wizji tworzących podstawowy materiał jego malarstwa. Stosując ironię i wizualne kalambury, artysta pozwolił nam ujrzeć inną realność, tę z halucynacji i snów, którą przeniósł na swoje dzieła. Salvador Dali był wybitnym ilustratorem z niezwykłą wyobraźnią. Posługiwał się różnymi technikami graficznymi.

Na wystawie były prezentowane cykle grafik, rysunki, płyty graficzne, przedmioty przestrzenne, które stanowiły rzadko spotykany zbiór, swoistą książkę artysty , której ilustracje spełniają się w obrazach inspirowanych literaturą. Salwador Dali poprzez ilustracje między innymi do "Boskiej Komedii" A.Dantego, "Dekameronu" G.Boccaccia, "Don Kichota z La Manczy" M.Cervantesa, "Starego człowieka i morze" E.Hemingwaya ukazał się jako pracowity eksperymentator. Wystawa grafiki oraz szkice Salvadora Dali wywarły duże zainteresowanie i niezapomniane chwile wśród uczniów. Bezpośredni kontakt z dziełami stał się inspiracją w tworzeniu własnych surrealistycznych prac na lekcjach rysunku i malarstwa.

Korzystając z wizyty w Muzeum Śląskim, odwiedziliśmy również wystawę pt. "Galeria sztuki jaskini". Odnajdywane w jaskiniach Wschodniej i Zachodniej Europy barwne realistyczne malowidła tworzą zjawisko niepowtarzalne w dziejach sztuki pierwotnej. Rzadko są one dostępne dla ogółu z racji miejsca występowania i uwarunkowań konserwatorskich. Wystawa, którą odwiedziliśmy to przeniesienie do sal muzealnych wybranych, najbardziej wymownych malowideł naskalnych z uwzględnieniem mało jeszcze znanych odkryć z ostatnich lat. Uczniowie mogli podziwiać odtworzone malowidła z jaskiń Niaux, Porel i Ttrois-Freres w Ariege, Combarelles, Font-de Gaume i Lascaux w Dordogne, wszystkie na terenie Francji, a także malowidła z zespołu jaskiń Castillo i Altamira w Hiszpanii (wszystkie sprzed ok. 15-20 tys. lat). Dużą uwagą cieszyły się zaprezentowane przedmioty, którymi wówczas posługiwał się człowiek, czyli wyroby krzemienne, kamienne, przedmioty i wyroby kościane z czasów paleolitu, mezolitu, pochodzące z terenów Polski. A także pewne elementy faunistyczne, zrekonstruowane pochówki zwierząt najczęściej występujących w tym okresie np. niedźwiedź jaskiniowy. Ekspozycja ta przeniosła nas w świat sztuki prehistorycznej i stała się dla uczniów początkiem wielkiej przygody, która towarzyszyła nam przez szereg lekcji na zajęciach szkolnych.