Szkolny Klub Europejski na Paradzie Schumana w Warszawie

10 maja 2008 r.

10 maja 2008 r. uczniowie z klas Ia, IIa, IIe gimnazjum oraz IIA LO, zrzeszeni w Szkolnym Klubie Europejskim przy ZSO nr 1 wraz z innymi klubami bytomskimi uczestniczyli w wielokulturowym korowodzie - Paradzie Schumana – corocznej paradzie organizowanej przez euroentuzjastów i zwolenników Unii Europejskiej na ulicach Warszawy. Parada Schumana organizowana jest od 1999 roku przez Polską Fundację im. Roberta Schumana z partnerami. Zazwyczaj impreza ta odbywa się w najbliższą sobotę po 9 maja, czyli po tzw. Dniu Europy - święcie Unii Europejskiej.

Trasa wiodła warszawskimi ulicami z Placu Bankowego na Nowy Świat, gdzie przygotowano dla nas europejskie miasteczko. Swoje namioty rozbiły instytucje rządowe związane z integracją europejską - dzięki nim wzbogaciliśmy swą wiedzę o działalności Unii Europejskiej, wzięliśmy udział w konkursach, pokazach, koncercie zespołu The Jet Set. Wśród honorowych gości spotkaliśmy przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – Hansa-Gert-Potteringa, burmistrza Berlina – Klausa Wawereit, prezydenta Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, przedstawicieli ambasady Francji, Niemiec, Słowenii oraz Bronisława Komorowskiego – marszałka Sejmu RP, dziennikarzy – Jolantę Fajkowską, Monikę Richardson, Tomasza Lisa. Podczas europejskiego pikniku przekazano Polską Nagrodę Europejską za krzewienie idei europejskich – „Gazecie Wyborczej”. Nagrodę osobiście odebrał Adam Michnik (redaktor naczelny).