Wycieczka klas Ia, Ib i IIa do Wieliczki

23 października 2009 r.

23.10.2009 r. klasy gimnazjalne (Ia, Ib i IIa) wraz z wychowawczyniami Ewą Baranowicz i Beatą Czechowską-Siudak zwiedzali jedno z najsławniejszych średniowiecznych miasteczek Małopolski - Wieliczkę. Tutejsza górnicza osada pamięta zamierzchłe czasy - pierwsze ślady wydobycia soli pochodzą z epoki neolitu. Natomiast rozwój głębokiego kopalnictwa datuje się od XIII wieku. Szyby kopalniane które możemy podziwiać obecnie, powstały właśnie w tym czasie. Obecnie w kopalni znajduje się 2000 komór poeksploatacyjnych, z których wydobyto 25 mln ton soli. Uczniowie zjechali na głębokość 135 metrów, gdzie znajduje się Muzeum Żup Solnych obejmujące 14 dużych komór po eksploatacji soli, w których wykuto ciągi korytarzy i galerii. Uzupełnieniem wnętrz są ozdoby w formie płaskorzeźb i rzeżb górników, posagów świętych, lamp, żyrandoli. Do muzealnych ekspozycji należą również maszyny, narzędzia pracy, ubiory mapy, dokumenty, wyroby rzemieślnicze związane z górnictwem. Byliśmy pod dużym wrażeniem oglądanych obiektów, co zostało unaocznione na zdjęciach wykonanych przez ucznia klasy II a.