"Sprzątanie świata'2011"

16 września 2011 r.

16 września uczniowie klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum wzięli udział w kolejnej edycji akcji "Sprzątanie świata". W tym roku 18. edycja akcji ruszyła pod hasłem "Lasy to życie - chrońmy je".

"Sprzątanie świata" (ang. Clean Up the World) to nazwa międzynarodowej kampanii, odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Jej celem, ważniejszym niż usunięcie śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania, jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Akcja "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się tam w 1989 roku, wówczas 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jego uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. W Polsce akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994 r. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy. (źródło: Wikipedia)