Dzień Regionu w ZSO nr 1

5 grudnia 2011 r.

W dniu 5.12.2011 r. w naszej szkole (ZSO nr1 w Bytomiu) tradycyjnie już obchodziliśmy Dzień Regionu, święto, które ma na celu przybliżenie młodzieży bogactwa kulturowego naszego regionu a tym samym ugruntowanie poczucia dumy z tożsamości śląskiej.
W ubiegłym roku uczniowie min. przygotowali przedstawienie poświęcone sylwetce patrona ulicy, przy której znajduje się nasza szkoła- Arce Bożkowi.

Tym razem wyjątkowym gościem naszej imprezy był pan Franciszek Zastawnik, były górnik kopalni Rozbark, który w swoim wykładzie wprowadził uczniów w tematykę historii górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem historii kopalni Rozbark. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży nie tylko dlatego, że był bogato ilustrowany zdjęciami wykonanymi przez samego autora, ale przede wszystkim uczniowie docenili fakt, że p. Zastawnik dzielił się z nimi swoimi przeżyciami i doświadczeniem. Na zakończenie, w formie podziękowania uczennice kl. 3a i 3b gimnazjum zaśpiewały kilka śląskich piosenek.

Z kolei w świetlicy szkolnej młodzież gimnazjum miała możliwość zapoznać się z sylwetka twórczą Janoscha, autora bajek, o którym bardzo interesująco opowiadał pan Dariusz Walerjański, historyk z Zabrza i zagorzały fan twórczości artysty. Dzięki współpracy z UM Zabrza młodzież otrzymała również okolicznościowe wydanie gazetki (dodatek Gazety Wyborczej) poświęcone temu twórcy a biblioteka szkolna wzbogaciła się o książki Horsta Eckerta.
Drugi temat „Szlakiem zabytków techniki”, który przygotował p. Walerjański zainteresował przede wszystkim licealistów, którzy z ciekawością i uwagą odkrywali prawdziwe perły kultury technicznej Zabrza i regionu śląskiego.

Przez cały dzień uczniowie naszej szkoły (później także zaproszeni uczniowie ze SP nr 42) mogli oglądać dwie wystawy. Jedna była poświęcona sylwetce Eduarda Panta. Wystawę „Eduard Pant. Zwycięzca po latach” przygotował Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach (www.haus.pl).
A druga w ciekawej formie przestrzenno-świetlnej ukazywała nie tylko zabytki techniki Śląska, ale także piękno naszej architektury¸ np. Giszowca czy Nikiszowca.

Nauczyciele wraz z uczniami przygotowali także różne konkursy, materiały multimedialne, wystawy fotografii i scenariusze lekcji dotyczące Śląska, by w tak urozmaicony sposób pokazać wyjątkowość i bogactwo kultury regionu.

Ogromne zainteresowanie wzbudził wjazd na podwórko szkolne autobusu z ratownikami górniczymi z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Uczniowie mogli swobodnie zwiedzać wnętrze tego pojazdu, który bierze udział w akcjach ratowniczych, zobaczyć różnego rodzaju sprzęt ratowniczy oraz wysłuchać pogadanki samych ratowników na temat akcji, w których brali udział.

Niniejszym składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego,
że Dzień Regionu mógł być tak atrakcyjny dla młodzieży- koordynatorzy – B. Szymańska i M.Michalak-Gajda.