Dni promocji ZSO nr 1

9 listopada 2011 r.

W murach naszej szkoły gościliśmy 3 i 9 listopada 2011 roku uczniów klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 42 i Szkoły Podstawowej nr 6, którzy brali aktywny udział w zajęciach przygotowanych przez naszych nauczycieli.

Pani Joanna Born-Pilsyk zapoznała ze szkolną pracownią artystyczną, technikami plastycznymi, które stosuje na zajęciach. Ponadto szóstoklasiści w toku spotkania śledzili sposób i metody prac wykonywanych przez starszych kolegów, którzy z nauczycielem plastyki współtworzyli zajęcia.

Nauczycielka matematyki ”Królowej nauk” Pani Agnieszka Zarzycka poprowadziła zajęcia na temat „Działania na liczbach wymiernych” wykorzystując w ich toku tablicę multimedialną, dzięki której operacje na liczbach są łatwiejsze, a ich sposób zapoznania lepiej przyswajalny.

Zawiłości polskiej mowy i językowe pułapki w rodzimym języku przedstawiała Pani Ewa Baranowicz wykorzystując „Literackie Memory”, internetową grę ortograficzną ”Walka z bykiem”, dzięki której nasi młodsi koledzy i koleżanki mogli zdobyć tytuł ”Mistrza ortografii”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra planszowa zawierająca zagadki językowe i literackie. Brawa dla Patrycji Kamińskiej, która była autorką wielu zagadek frazeologicznych i ortograficznych.

Przygotowanie uczniów do funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie wiedzy, uczenie się przez całe życie, uzyskanie siedmiu kompetencji, które pomagają w rozwoju zdolności i osobowości jest naczelnym zadaniem e-Akademii Przyszłości, o czym przekonywała Pani Justyna Komuda w pracowni biologicznej.

„Polska za sterami UE” tak brzmiało hasło przewodnie spotkania naszych młodszych kolegów z przedstawicielami Szkolnego Klubu Europejskiego - uczniami klasy IIIb, dzięki którym poznali aspekty prezydencji, cele i zadania, jakie wypełnia Polska w przewodniczeniu UE. Swą wiedzę mogli skonfrontować w grach multimedialnych poświęconych prezydencji Polski. Starsi koledzy zabrali uczniów do miejsc niezwykle urokliwych a zarazem tajemniczych, malowniczych zamków, które każdy powinien zwiedzić. Następnie dzięki rekwizytom – symbolom odgadywali nazwę wydarzenia historycznego, podawali przydomek władcy. Dzięki quizowi literackiemu nasi goście poznali polskich laureatów nagrody Nobla oraz poczet wielkich pisarzy. Festiwal piosenki polskiej odkrył młode talenty tkwiące w naszych uczniach.

Jak przystało na polską gościnność po zakończeniu zajęć szóstoklasiści zostali poczęstowani potrawami kuchni polskiej i śląskiej, które kolejny raz przygotowali uczniowie z klasy III b pod opieką Pani Beaty Czechowskiej Siudak i Pani Barbary Bryi.