„Śląski tyjater”, czyli jak w Gimnazjum nr 5 świętuje się Barbórkę

4 grudnia 2012 r.

W dniach 3-4 grudnia 2012 roku w naszej szkole, nie było tradycyjnych lekcji - jak co roku obchodziliśmy Dni Regionu.
Uroczystości rozpoczęliśmy od wizyty w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, gdzie uczniowie wraz z koordynatorem projektu, panią Bogusławą Szymańską, złożyli życzenia i wręczyli kwiaty pracownikom stacji z okazji ich święta.
W pierwszym dniu obchodów uczniowie, podczas projekcji filmu „Śląski Wallenberg”, mieli okazję zapoznać się z postacią Henryka Sławika, śląskiego bohatera, który w czasie II wojny światowej organizował na Węgrzech pomoc polskim uchodźcom, w tym Żydom, którzy się tam znaleźli.

Szkołę odwiedzili także szóstoklasiści ze szkół podstawowych nr 6 i 42 w Bytomiu, którzy, tak jak uczniowie gimnazjum, wzięli udział w konkursie wiedzy o Bytomiu oraz plastycznym - wyklejanie stroju śląskiego kobiecego i męskiego oraz galowego stroju górnika. Nagrodą dla zwycięzców był tort z napisem „Dzień Regionu” oraz przewodniki i mapy wydane przez Śląską Organizację Turystyczną. Zmagania dzieci i młodzieży umilił śląski poczęstunek - chleb ze smalcem oraz tradycyjny kołocz z kruszonką.

4 grudnia nasze gimnazjum miało zaszczyt gościć Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Bytomia, pana Andrzeja Wężyka oraz byłego pracownika KWK „Rozbark” pana Franciszka Zastawnika.
I w tym dniu nie zabrakło atrakcji. Goście zostali zaproszeni do „Tyjotru śląskiego” na przedstawienie w gwarze śląskiej pt.„K jak krasnoludki”, przygotowane pod czujnym okiem pań Justyny Komudy i Ewy Baranowicz przez uczniów klas I b, II b i III S.
Tradycja przeplatała się z nowoczesnością - śląska dziołcha Ana uczyła, jak ugotować żur, a jednocześnie osoby nieznające gwary mogły korzystać ze słowniczka gwarowego wyświetlanego na ekranie, żeby nie uronić ani słówka z tej śląskiej prezentacji (osoby odpowiedzialne: Wojtek Dobraszczyk, Marcin Jonik i Tomek Rusecki z kl. II b). Całości dopełniły pieśni górnicze (zespół uczniów pod kierownictwem p.Joanny Born-Pilsyk), wiersze i proza recytowane gwarą (p.Monika Michalak-Gajda) oraz trojak w wykonaniu uczniów w strojach ludowych, których przygotowała p.Alicja Ludyga. Goście mieli okazję poczęstować się także miską żeniatego żuru.

Gwoździem programu tegorocznych obchodów Dni Regionu jest wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach (www.haus.pl) pt. „Na granicy. Rzecz o Czasach, Ludziach i Miejscach”, dzięki której każdy może zobaczyć, jak wyglądała niegdyś granica oddzielająca Polskę i Niemcy, która przebiegała dosłownie za miedzą.

Dni Regionu były wspaniałą lekcją patriotyzmu, umiłowania tradycji i kultury ziemi rodzinnej. Przyniosły nam zarówno nową wiedzę, jak i wiele wzruszeń.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom biorącym aktywny udział w przygotowaniach tegorocznych Dni Regionu

autor wszystkich filmów: p.Franciszek Zastawnik