Wycieczka klasy 1a do Goethe-Institut w Krakowie

3 stycznia 2013 r.

10 grudnia uczniowie z klasy 1a (MulitDeutsch), pod opieką p.Magdaleny Bober i p.Małgorzaty Czyż uczestniczyli w wycieczce do Goethe-Institut w Krakowie (instytut pełni patronat nad innowacją pedagogiczną). Zanim uczniowie dotarli jednak do instytutu wzięli udział w grze miejskiej polegającej na szukaniu niemieckich i austriackich śladów w Krakowie. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na grupy, które następnie otrzymały różne arkusze zadań z planem miasta. Chcąc rozwiązać poszczególne zadania, uczniowie musieli udać się do miejsc położonych w obrębie starego miasta, np. w jednej ze sal restauracji „Hawełka“ przy Rynku Głównym 34 znajdują się dwa wielkie obrazy przedstawiające osoby/wydarzenia związane z historią Polski. Uczniowie przy tym zadaniu musieli udzielić odpowiedzi co znajduje się na tych obrazach. Po wykonaniu zadań zwiedziliśmy świąteczny jarmark. W drewnianych kramach czekały na nas słodycze, pamiątki, mogliśmy skosztować wspaniałych wypieków świątecznych oraz chwilkę odpocząć. Następnie przeszliśmy do instytutu, gdzie czekał na nas p.Andreas Kotz, który oprowadził nas po zabytkowym budynku, w którym mieści się Instytut oraz zaprosił nas do dyskusji w języku niemieckim podsumowującej grę miejską.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie interaktywnej wystawy dotyczącej Twórczości Braci Grimm w centrum handlowym Kraków-Plaza, która została zorganizowana przez Goethe-Institut. Wystawa przybliżyła nam twórczość Braci Grimm (Jakoba i Wilhelma), wprowadziła nas w bajkowy świat. W grudniu przypada dwusetna rocznica pierwszego wydania Baśni Braci Grimm, które od pokoleń towarzyszą dzieciom na świecie. Baśnie Braci Grimm, które przetłumaczono na ponad 160 języków, są obok Biblii Marcina Lutra najpopularniejszą publikacją w dziejach niemieckiej literatury. Wszyscy zapewne znają najpopularniejsze bajki Braci Grimm, takie jak: Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Muzykanci z Bremy, Śpiąca królewna, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, O dzielnym krawczyku, Stoliczku nakryj się.