„Nie ma cię w sieci - znaczy nie istniejesz!” - Gimnazjum nr 5 na Festiwalu Projektów w Warszawie

23 czerwca 2013 r.

W roku szkolnym 2012/13 uczniowie klasy II b - Marcin Jonik, Damian Wadowski, Wojciech Dobraszczyk, Tomasz Rusecki i Daniel Zymela oraz III c- Kamil Jeziorek, Przemysław Poloczek i Kamil Łyżwa, pod opieką pani Ewy Baranowicz, w ramach akcji „Szkoła z klasą 2.0, pracowali nad projektem, który miał na celu umieszczenie naszego gimnazjum na stronach encyklopedii internetowej „Wikipedia”.

Projekt, jako jedyny z Bytomia, zakwalifikował się na Festiwal Projektów, który odbył się 21 czerwca w Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. Na festiwal pojechali reprezentanci grupy projektowej pod opieką p.Ewy Baranowicz i p.Tomasza Klarenbacha.

Pierwszym zadaniem było przygotowanie stoiska reklamującego projekt i nasze gimnazjum. Następnie uczniowie mogli się zapoznać z projektami innych grup, które przyjechały na festiwal z całej Polski. Szczególne wrażenie wywarła na nas grupa młodzieży z Rzepedzi, która realizowała projekt pod hasłem: „Śladami Łemków - grupy etnicznej w gminie Komańcza”. Dziewczęta, w regionalnych strojach, prezentowały pamiątki łemkowskie, można było także skosztować swojskich wyrobów z rejonu Bieszczad, których przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Kolejnym punktem programu, bardzo dla nas istotnym, była rozmowa z ekspertem, panem Kamilem Sijko, psychologiem, członkiem grupy eksperckiej Komisji Europejskiej nt. wskaźników wykorzystania ICT w edukacji. Ekspert zadawał mnóstwo pytań, związanych z realizacją projektu, na które uzyskał wyczerpujące odpowiedzi, świadczące o dużej biegłości i znajomości tematu przez naszych gimnazjalistów. Chłopcy nawiązali również kontakt z grupą licealistów z Wrześni, którzy także pracowali nad realizacją Wikiprojektu.

W końcowej części miało miejsce rozdanie dyplomów i pamiątkowe zdjęcia.
Po regeneracyjnym posiłku, uczestnicy festiwalu mieli szansę zwiedzenia Centrum Nauki „Kopernik”, którego celem jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.
Po pełnym wrażeń dniu, uczestnicy, bogatsi o nowe doświadczenia, z nowymi znajomościami z całej Polski, wrócili do rodzinnego Bytomia.