Lekcja anatomii człowieka... w Krakowie

27 czerwca 2013 r.

Uczniowie naszej szkoły, wraz z nauczycielami, 14 czerwca uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, której głównym celem była niecodzienna lekcja biologii - poprzez zwiedzenie kontrowersyjnej wystawy "The Human Body Exhibition". Wystawa ta prezentuje 200 plastyfikowanych (utwardzonych i zakonserwowanych mieszankami silikonowymi) eksponatów - całych ciał ludzkich lub pojedynczych narządów. Obejrzało ją już kilka milionów ludzi w całej Europie. Gdziekolwiek się pojawiała, tam wzbudzała kontrowersje i sprzeciw obrońców praw człowieka.

Na wystawę "The Human Body" składa się dziewięć galerii, w których prezentowane są poszczególne części ludzkiego ciała. W dziewięciu salach znajdują się poszczególne układy ludzkiego ciała: kostny, mięśniowy, krwionośny, oddechowy, rozrodczy, pokarmowy itp. Eksponaty przedstawiają poszczególne elementy organizmu w najmniejszych szczegółach. Nic dziwnego - nie są to bowiem kopie, ale specjalnie wypreparowane i wybarwione ludzkie ciała. Z bliska można zobaczyć kości i ich przekrój, układ mięśni w różnych pozycjach czy ogólny przekrój organów wewnętrznych.

Po wystawie oprowadzają studenci medycyny, którzy opowiadają dokładnie i w sposób zrozumiały o każdym eksponacie oraz jego roli w organizmie. Uczniowie dowiedzieli się się różnych ciekawostek, jak na przykład, że kości dzieci najbardziej intensywnie rosną wiosną, a kości, które w 22 proc. składają się z wody, są twardsze niż stal, wytrzymalsze niż żelbet i lżejsze od aluminium.

Po tej niecodziennej lekcji biologii uczniowie na koniec wycieczki przespacerowali się po Starym Mieście Krakowa podziwiając między innymi Rynek i Sukiennice, ulicą Grodzką podążyli na Wawel… no i oczywiście na koniec pamiątkowe zdjęcie ze Smokiem Wawelskim.