Projekt "Odyseja Umysłu" w Gimnazjum nr 5

17 października 2013 r.

Dnia 17 października 2013 r. na szkolnym boisku zapłonęło ognisko. Uczestniczyli w nim, oprócz gimnazjalistów, także rodzice dzieci z klas pierwszych oraz rodzice uczniów zainteresowanych udziałem w programie "Odyseja Umysłu". Celem spotkania było zintegrowanie rodziców oraz przedstawienie głównych założeń projektu. Przy ognisku zebrani mieli okazję lepiej się poznać, uczestnicząc w różnych grach, zabawach oraz tzw. „spontanach”- zadaniach spontanicznych - przygotowanych przez odyseuszowych trenerów z naszej szkoły: p. Ewę Baranowicz, p. Magdalenę Bober i p. Dominika Stolkę.
Po zmaganiach wszyscy obecni mogli własnoręcznie upiec sobie kiełbaskę na patyku, porozmawiać o planach i współpracy przy odyseuszowym projekcie oraz zrelaksować się przy dźwiękach gitary.

czytaj więcej o programie na stronie www.odyseja.org »»»

"Odyseja Umysłu" to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
Celem programu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Odyseusze uczą się:

• marzyć – odważnie i w oparciu o cele,
  • myśleć – samodzielnie i nieszablonowo,
  • tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem.

Zachęcamy ich, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiamy przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Jesteśmy przekonani, że w dzisiejszych czasach warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców.

Odyseja Umysłu to konkurs twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciakom własnych pomysłów. Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację – którą na wiosnę przedstawią sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut.

Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych. Drużyny, które w poszczególnych kategoriach uzyskają najlepsze wyniki na Eliminacjach Regionalnych, awansują do Finału Ogólnopolskiego. Jego zwycięzcy mogą z kolei reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych. Korzyści z udziału w programie są uniwersalne, bo Odyseusze rozwijają postawy i umiejętności na całe życie. Od dzieci utalentowanych po młodzież ze środowisk społecznie zagrożonych, od przedszkolaków po studentów: wszyscy stają się bardziej niezależni, przedsiębiorczy, otwarci i pewni siebie.

Dlatego w Odysei Umysłu każdy jest Zwycięzcą!