Miejski Festiwal Twórczości Patriotycznej "Ojczyzno moja miła"

8 listopada 2013 r.

autor filmu: p.Franciszek Zastawnik

Danuta Skalska, jedna ze stu najbardziej znanych kobiet na Śląsku, stała się inspiracją do zorganizowania Miejskiego Festiwalu Twórczości Patriotycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bytomiu. To Jej działania, których celem jest krzewienie miłości do Ojczyzny, tej dużej i małej, spowodowały, że hasłem przewodnim były słowa: ”Ojczyzno moja miła”.

Imprezę uświetnili także znakomici goście, osoby działające dla dobra naszego miasta i kraju. Wśród nich byli wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu, panowie Andrzej Kostek i Andrzej Wężyk oraz przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej w Bytomiu pan Alfred Pyrk. Ponadto gościliśmy panią Karinę Pawłowską, kierowniczkę Referatu Organizacyjnego Wydziału Edukacji oraz dyrektor Przedszkola nr 32 panią Aleksandrę Gawron, Przedszkola nr 14 Anetę Wieczorek, Szkoły Podstawowej nr 3 panią Urszulę Pelc oraz Szkoły Podstawowej nr 16 panią Dorotę Żuber. Na uroczystości pojawił się także pan Franciszek Zastawnik, znany z miłości do Bytomia i przyjaciel naszej szkoły oraz Krzysztof Jędrasik - nauczyciel muzyki prowadzący chór w Szkole Podstawowej nr 42.

Festiwal odbył się 8 listopada 2013 roku z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Skierowany był on do uczniów bytomskich szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej z naszej szkoły. Podzielony został na dwa etapy: szkolny, w którym brali udział przedstawiciele wszystkich klas Gimnazjum nr 5 i III Liceum Ogólnokształcącego (przejdź do galerii zdjęć z etapu szkolnego »») oraz miejski, skierowany do uczniów bytomskich szkół podstawowych (wzięli udział reprezentanci SP nr 3, SP nr 6, SP nr 16, SP nr 21, SP nr 23, SP nr 33, SP nr 42, SP nr 45, SP nr 51, SP nr 54 ). Uczestnicy konkursu muzycznego prezentowali bardzo wysoki poziom, a jury w składzie: Danuta Skalska, Anna Kopacz, Alfred Pyrk i Krzysztof Jędrasik miało niezwykle trudne zadanie.

zespół "Skarb"
utwór: "Warszawskie dzieci"
opiekun: p. Aleksandra Hyla
Matylda Wieczorek
utwór: "Ojczyzna"
opiekun: p. Marta Giermuda
Paulina Głodkowska
utwór: "Jedzie, jedzie
na kasztance"
opiekun: p. Anna Zadworna
zespół "Wesołe Trójki"
utwór: "Wojenko, wojenko"
opiekun: p. Mieczysław Setla
Natalia Kozłowska
utwór: "Jest taki kraj"
Maciej Ochryniuk
utwór: "Ojczyzna"
opiekun: p. Jadwiga Knejska
Chór dziecięcy "Bel Canto"
utwór: "Pierwsza Brygada"
opiekun: p. Barbara Orlińska-Grzyb

Sandra Stypa
utwór: "Wojenko, wojenko"
opiekun: p. Krystyna Siedlik
Andras Jozef
utwór: "Dziś do Ciebie
przyjść nie mogę"
opiekun: p. Grzegorz Gniełka
Maja Grzybowska
utwór: "Biały krzyż"
opiekun: p. Sabina Szmajduch
Maja Skowronek
utwór: "Ułani, ułani"
opiekun: p. Krystyna Siedlik
zespół "Miechowickie Iskierki"
utwór: "Piechota; Wojenko, wojenko; Białe róże"
opiekun: p. Małgorzata Robakowska

Duet Ochryniuk
& Gniadzik

utwór: "Pierwsza Brygada"
Chór "Zgrane Nutki"
utwór: "Piechota"
opiekun: p. Sabina Szmajduch

Wyniki Miejskiego Festiwalu Twórczości Patriotycznej - "Ojczyzno moja najmilsza, Bytom 2013"
  • Zespół "Skarb" utwór "Warszawskie dzieci" (Szkoła Podstawowa nr 21) - I miejsce
  • Maciej Ochryniuk utwór "Ojczyzna" (Szkoła Podstawowa nr 33) - II miejsce
  • Natalia Kozłowska utwór "Jest taki kraj" (Szkoła Podstawowa nr 33) - III miejsce

• Matylda Wieczorek (SP nr 23) - wyróżnienie
  • Chór Dziecięcy "Bel Canto" (SP nr 45) - wyróżnienie
  • Maja Skowronek (SP nr 6) - wyróżnienie
  • Duet Ochryniuk&Gniadzik (SP nr 33) - wyróżnienie
  • Chór "Zgrane Nutki" (SP nr 51) - wyróżnienie

Udział w festiwalu pozwolił wszystkim na chwilę refleksji nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny. Dlatego poprzedzony został konkursem plastycznym zatytułowanym: „Orzeł w koronie symbolem niepodległości”. Nadeszło bardzo dużo prac, które pokazały nie tylko talent młodzieży, ale także ich wrażliwość i świadomość narodową. Wyłoniono laureatów, którzy zostali nagrodzeni podczas festiwalu. Miejsce pierwsze zajęły ex aequo Kasandra Szczerba (kl.V Szkoła Podstawowa nr 16) oraz Nicole Górniak (kl.IV Szkoła Podstawowa nr 4), drugie miejsce przypadło Dominikowi Janasowi (kl.IV Szkoła Podstawowa nr 23) i Bartoszowi Browarskiemu (kl.IV Szkoła Podstawowa nr 4), natomiast trzecie miejsce zajęła praca Oliwii Prokop (kl.IV Szkoła Podstawowa nr 9). Wyróżnienia przyznano Angelice Bubik (kl.IV Szkoła Podstawowa nr 16), Natalii Fischer (kl.V Szkoła Podstawowa nr 4) oraz Wiktorii Pudrzyńskiej (kl.V Szkoła Podstawowa nr 9).

Poprzez konkursy o tematyce patriotycznej chcemy propagować wśród młodych ludzi miłość do ojczyzny, szacunek do tradycji i świadomość kulturową, dlatego nie zabrakło na nim tradycyjnego poloneza w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz przedstawienia ukazującego różne oblicza wolności.. Ten festiwal pokazał również wielką wrażliwość patriotyczną młodego pokolenia, co zachęca do zorganizowania kolejnej edycji.

Dziękujemy gościom za wspólne świętowanie z nami szkolnych obchodów 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę,
uczniom oraz nauczycielom ZSO nr 1 wraz z głównym koordynatorem Festiwalu p.Magdaleną Bober za zaangażowanie i pomoc w organizacji,
zaś wszystkim artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!