Uczniowie ZSO nr 1 w Kopalni Soli w Wieliczce

3 grudnia 2013 r.

3 grudnia, w wigilię górniczego święta - Barbórki - uczniowie ZSO nr 1 w Bytomiu mieli okazję zapoznać się z pracą górnika od kuchni, dzięki pani dyrektor Iwonie Wandzie Grygiel, która nagrodziła wyróżniających się uczniów Gimnazjum nr 5 i III Liceum Ogólnokształcącego wspaniałą wycieczką do kopalni soli w Wieliczce. »» Przejdź do listy nagrodzonych uczniów »»

Zwiedzanie odbywało się tzw. Trasą Górniczą, której przejście pozwala w niekonwencjonalny sposób zapoznać się z życiem solnych podziemi. Turysta na kilka godzin staje się początkującym górnikiem, czyli śleprem. Ubrany w specjalny kombinezon ochronny, wyposażony w lampę górniczą, kask oraz pochłaniacz, zbiera wiedzę i doświadczenie pod okiem górnika przodowego. Przygoda zaczyna się w szybie Regis, gdzie zjeżdża się na głębokość 57 m, a kończy na poziomie 101 m pod ziemią, skąd nowoczesna winda wywozi świeżo upieczonych górników na powierzchnię.
W kopalnianych korytarzach czekało na śleprów wiele zadań do wykonania, takich jak: odczytywanie mapy, odwadnianie kopalni kołem czerpakowym, skręcanie liny, piłowanie bali z drewna, odkuwanie soli i ładowanie urobku do wózków.

Zadania te były wielkim wyzwaniem, ale też wspaniałą zabawą. Uczniowie z niewielką wprawą, ale za to z ogromnym zapałem usiłowali przepiłować potężny drewniany bal, skruszyć bryłę soli, tak, aby wyodrębnić malutkie kawałki, które potem mogli wziąć do domu, żeby posolić, własnoręcznie wydobytą solą, ziemniaki i zupę.
Wiele frajdy było także podczas czołgania się w wąskich i niskich korytarzach sztolni oraz schodzeniu po drabinach na samo dno, które, być może, graniczyło bezpośrednio z piekłem…
Nie lada odpowiedzialnością zostały też obarczone osoby, które na podstawie mapy, prowadziły wycieczkę podziemnymi korytarzami, musiały włożyć sporo wysiłku w prawidłowe odczytanie znaków i wybór dobrej drogi, gdyż każda pomyłka groziła błądzeniem przez długie godziny w labiryncie korytarzy, oświetlonych tylko nikłym światłem górniczej latarenki…
Na koniec każdy uczestnik musiał wykazać się sprawnością fizyczną i wykonać, zgodnie z tradycją, skok przez skórę, który pozwolił na wręczenie adeptom sztuki górniczej Certyfikatu zdobycia pierwszych szlifów w zawodzie górnika na Trasie Górniczej w kopalni soli „Wieliczka”.

Po podziemnych zmaganiach na świeżo upieczonych górników, w regionalnej restauracji, czekał smaczny obiad i deser.

Wycieczka była bardzo ciekawym doświadczeniem, na własnej skórze przekonaliśmy się, jak trudna jest praca górników czy to w kopalni węgla czy soli. Dlatego składamy wszystkim górnikom najlepsze życzenia z okazji ich święta.
Dziękujemy Pani Dyrektor za możliwość przeżycia tak wspaniałej przygody, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Nad tym, aby wycieczka była udana i wszyscy uczniowie wrócili bezpiecznie do domu czuwali nauczyciele - p. Magdalena Bober, Izabela Bubalik, Ewa Baranowicz, Małgorzata Czyż, Sandra Littig i Tomasz Klarenbach.
Fot.: Weronika Matyasik


Uczniowie nagrodzeni wycieczką do Kopalni Soli w Wieliczce:
Bardońska Zuzanna (klasa 3b)
Chmielewski Kamil (klasa 3c)
Chochła Wiktoria (klasa 2b)
Ciechanowska Kinga (klasa 2c)
Deska Marta (klasa 1b)
Dobraszczyk Wojciech (klasa 3b)
Drosek Milena (klasa 2b)
Fila Przemysław (klasa IIIS)
Fleischer Martyna (klasa 2a)
Florek Artur (klasa 1b)
Grzesica Anna (klasa 2a)
Horoszko Patryk (klasa 2b)
Huras Patryk (klasa IIIS)
Jadwiszczok Mateusz (klasa 2a)
Jonik Marcin (klasa 3b)
Jupowicz Daria (klasa 1b)
Kalinowska Angelika (klasa 2b)
Kijak Dominika (klasa 2a)
Kociubiak Natalia (klasa 2a)
Konefał Agnieszka (klasa 3b)
Kopiec Sebastian (klasa IIIS)
Krajnik Marta (klasa 3b)
Krzysztofik Michał (klasa 2a)
Laszewska Weronika (klasa 2a)
Lindmajer Bartosz (klasa IIIS)
Makowiecka Justyna (klasa 2a)
Makowiecka Kinga (klasa 2a)
Matyasik Weronika (klasa 3b)
Mirowski Wiktor (klasa 3a)
Nowak Kamila (klasa 1c)
Nowak Wojciech (klasa 2a)
Odoj Wioletta (klasa 3b)
Ordon Dominika (klasa 2c)
Orlińska Justyna (klasa 2a)
Pagór Marta (klasa 2a)
Pikus Weronika (klasa 3b)
Popek Wojciech (klasa 3b)
Rusecki Tomasz (klasa 3b)
Sadło Bartosz (klasa 3a)
Skiba Weronika (klasa 2a)
Szewczyk Mateusz (klasa 2b)
Świtała Dagmara (klasa 3b)
Wadowski Damian (klasa 3b)
Widera Karolina (klasa 2a)
Zakrzewski Karol (klasa 2a)
Zogłowek Nicole (klasa 3b)
Zuzel Angelika (klasa 1c)
Zymela Daniel (klasa 3b)
Copyright© ZSO nr 1 w Bytomiu