"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek..."

27 lutego 2014 r.

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – mówi staropolskie przysłowie. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka - w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Najpopularniejsze potrawy w tym dniu to oczywiści pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. W czwartek można dać upust swoim żądzom na słodycze. Tak jest przynajmniej w Polsce oraz katolickiej części Niemiec.

Wychodząc naprzeciw tej tradycji młodzież z klasy II a wraz opiekunami p. Małgorzatą Czyż i p. Magdaleną Bober, na zajęciach z języka niemieckiego poznała zwyczaje związane z karnawałem w Niemczech (nazywany jest „piątą porą roku” i rozpoczyna się 11 listopada o godzinie 1100. W tym czasie świętuje północna Nadrenia-Westfalia, w pozostałej części kraju trwa adwent i nie wszyscy Niemcy bawią się na karnawałowych balach. Prawdziwe szaleństwo rozpoczyna się w tym samym czasie co w Polsce) oraz przygotowała pączki, którymi poczęstowała dyrekcję szkoły, pracowników oraz społeczność uczniowską.