Wielki sukces Odyseuszy z Gimnazjum nr 5!

8 marca 2014 r.

Pomysłowy wehikuł własnej konstrukcji, naszpikowany efektami specjalnymi „nawiedzony” dom oraz pełne inwencji przedstawienie przybliżające realia życia na królewskich dworach – to projekty, zaprezentowane przez młodych bytomian z Gimnazjum nr 5 w międzynarodowym konkursie „Odyseja Umysłu”. Jego regionalne eliminacje odbyły się 8 marca w Krakowie. Jedna z naszych drużyn zakwalifikowała się do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w dniach 29-30 marca w Gdańsku.

Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny, stworzony w 1978 roku w USA przez C. Samuela Micklusa, a organizowany przez fundację Odyssey of the Mind. Najbardziej znanym przedsięwzięciem w ramach tego programu jest międzynarodowy konkurs, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad jego polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Celem Odysei jest rozwój zdolności twórczych, jakie ma każdy młody człowiek. Dzieci i młodzież uczą się kreatywnego i krytycznego myślenia oraz znajdowania twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele; myśleć – samodzielnie i nieszablonowo oraz tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem.

Bytomskie Gimnazjum nr 5 w obecnym roku szkolnym dołączyło do grona Odyseuszy po raz pierwszy. Jesienią szkolenie dotyczące zasad programu przeszła dyrektor szkoły Iwona Wanda Grygiel oraz troje nauczycieli, którzy zostali trenerami odysejowych drużyn. Podczas jesiennego ogniska projekt przedstawiono rodzicom i uczniom; w efekcie powstały trzy drużyny, z których każda wybrała do realizacji odpowiadający jej problem. W zorganizowanych w Krakowie regionalnych eliminacjach wzięli udział uczniowie z województw małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, wraz ze swoimi trenerami. Z Bytomia zaprezentowała się również drużyna z Gimnazjum nr 15 w Stolarzowicach.

Pierwsza drużyna, pod opieką trenerki Ewy Baranowicz, postanowiła uporać się z problemem pod nazwą "Odjazdowy egzamin". Zespół, rekrutujący się z uczniów klasy III b, musiał zaprojektować i skonstruować pojazd, którym kierował pewien "początkujący kierowca", podchodzący do egzaminu na prawo jazdy. Wehikuł musiał mieć dwa odmienne systemy napędowe - jeden do poruszania się naprzód, drugi do przemieszczania się wstecz, a także system nawigacji satelitarnej (GPS).

Drużyna druga, składająca się z uczniów klasy II a, pod okiem trenerki Magdaleny Bober rozpracowywała problem opatrzony hasłem "Strachy na lachy". Zespół przygotował oryginalne przedstawienie, opowiadające o niby-nawiedzonym domu, gdzie zastosowano cztery efekty specjalne - w zamyśle miały one przestraszyć każdego, kto w owo miejsce trafi, faktycznie jednak ich użycie przyniosło zupełnie inne skutki…

Zespół trzeci stanowili uczniowie z klas I a i II b, którzy – wraz z trenerem Dominikiem Stolką - pokazali "I kto tu rządzi". Drużyna przygotowała dowcipne przedstawienie, w którym zaprezentowała dwa różne Dwory Królewskie: historyczny, nawiązujący do prawdziwych dworów z zamierzchłej przeszłości, oraz fikcyjny, mogący istnieć w dowolnej epoce historycznej.

Podczas eliminacji drużyny miały osiem minut na zaprezentowanie rozwiązania swojego problemu w formie przedstawienia. Konkurencja była ogromna, bo do konkursu zgłosiło się aż 66 drużyn! Wszyscy byli świetnie przygotowani, mieli fantastyczne, wielobarwne dekoracje i rekwizyty. Nasi zawodnicy ani przez moment nie tracili ducha walki. Wszystkie bytomskie zespoły zaprezentowały się najlepiej jak potrafiły; prawdziwy sukces odniosła ekipa Magdaleny Bober, która zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego, zaplanowanego na 29-30 marca w Gdańsku.

Gratulujemy młodym bytomianom sukcesu i trzymamy za nich kciuki podczas konkursu w Gdańsku!

zdjęcia z facebook'a Odysei Umysłu: