Dzień jabłka w Gimnazjum nr 5

20 marca 2014 r.

20 marca odbył się w naszej szkole Dzień Jabłka, zorganizowany przez uczniów z klasy IIa pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Bober, w ramach realizowanego przez szkołę ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo".

Uczniowie klasy IIa przygotowali dla całej społeczności szkolnej Turniej o tytuł klasy ze smakiem. Podczas turnieju poszczególne klasy musiały wykazać się wiedzą na temat zdrowego odżywiania oraz rywalizować w licznych konkurencjach, których motywem przewodnim było jabłko. Uczniowie wykazali się ogromnym sprytem podczas tańca z jabłkiem na głowie, szukania jabłka z zawiązanymi oczami czy też podczas obierania jabłka na czas. W kolejnym etapie odbyło się bicie rekordu w piciu soku jabłkowego - bezkonkurencyjny dla wszystkich był uczeń z klasy Ic – Natan Damski. Specjalnie na ten dzień każda klasa przygotowała „Odę do jabłka”, hasło promujące zdrowy styl życia oraz piramidy żywieniowe, których wykonanie poprzedzone było udziałem uczniów w zajęciach wg jednego ze scenariuszy programu "Żyj smacznie i zdrowo".

Po ogłoszeniu wyników turnieju i wręczeniu nagród każdy gimnazjalista otrzymał jabłko. Następnie młodzież wyruszyła na teren Żabich Dołów w celu poszukiwania pierwszych znaków wiosny. Wyjście połączone było z konkursem fotograficznym. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie się w turniej oraz za nadesłane prace konkursowe.

Tytuł "Klasy ze smakiem" zdobyła klasa IIb, II miejsce wywalczyła klasa Ic, a III - klasa Ib.
W konkursie fotograficznym I miejsce zajęła Marta Deska (klasa Ib), II miejsce - Dominika Kubik (klasa Ia), a III - Paulina Piątkowska (klasa Ia). Jury przyznało także dwa wyróżnienia - dla Artura Florka (klasa Ib) i Klaudii Sohlich (klasa Ib).

Dodatkowo w tym dniu gościliśmy ok. 120 dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 14 i Przedszkola Miejskiego nr 32 w Bytomiu, dla których przygotowaliśmy przedstawienie nt. zdrowego trybu życia pt. Czarownica w opałach oraz turniej ze smakiem zakończony degustacją soku jabłkowego oraz różnorodnych odmian jabłek.

Popołudniu uczniowie z klasy IIa częstowali jabłkami wszystkich rodziców na zebraniach oraz mieszkańców pobliskiego osiedla, zachęcając tym samym do spożywania jabłek i innych owoców oraz warzyw. Dzięki akcji wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice dowiedzieli się, jakie korzyści dla zdrowia wynikają ze spożywania jabłek i innych owoców.

Nad prawidłowym przebiegiem soczystego dnia czuwali: p.Magdalena Bober, Małgorzata Czyż, Izabela Bubalik oraz Alicja Ludyga.