Wycieczka do Pieskowej Skały i Ojcowa

18 czerwca 2014 r.

W dniu 18.06.2014 r. uczniowie klasy II b, III a oraz I c wraz z nauczycielami Justyną Komudą, Barbarą Bryją oraz Joanną Born-Pilsyk uczestniczyli w wycieczce do Ojcowa.

Najpierw zwiedzaliśmy zamek w Pieskowej Skale, który jest najlepiej zachowaną rezydencją obronną Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Stanowi on Oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, obejmujący reprezentacyjny czteroskrzydłowy zespół renesansowy. Mogliśmy zobaczyć arkadowe krużganki, loggię z wieżą zegarową, cylindryczną basztę gotycką, włoskie bastiony oraz tarasy ogrodowe. W jego sąsiedztwie rozpościera się ładny park krajobrazowy z zabytkową altaną, natomiast w odległości kilkuset metrów od murów warowni zobaczyliśmy samotnie stojącą najsłynniejszą polską skałę - Maczugę Herkulesa, zwaną też Maczugą Krakusa, Skałą Twardowskiego lub Sokolicą.
W niszy skalnej między Maczugą Herkulesa a zamkiem odnaleźliśmy płytę marmurową na której odczytaliśmy napis, że jest poświęcona powstańcom polskim z 1863r.

Następnie udaliśmy się do Ojcowskiego Parku Narodowego – najmniejszego i najładniejszego parku narodowego w Polsce. Wędrówkę rozpoczęliśmy czarnym szlakiem do Groty Łokietka, jednocześnie podziwiając walory przyrodnicze tego miejsca. Zobaczyliśmy liczne ostańce skalne o specyficznych kształtach, dowiedzieliśmy się, że park jest siedliskiem bardzo ciekawych gatunków fauny i flory, jak chociażby brzozy ojcowskiej czy chrząszczy biegaczy.

Celem naszej wędrówki była jedna z największych jaskiń na terenie parku tzw. Grota Łokietka zwana także Jaskinią Królewską, która jest dogodnym siedliskiem dla nietoperzy. Poznaliśmy legendę związaną z tą grotą, która mówi o ukrywającym się tutaj w ok. 1300 r. Władysławie Łokietku przed ścigającymi go wojskami króla czeskiego Wacława II. Według tradycji książę przebywał w niej ok. 6 tygodni wspierany przez miejscową ludność . Przed spenetrowaniem jaskini przez wroga miała uchronić księcia rozpięta na wejściu do jaskini ogromna pajęczyna. Zwiedziliśmy jaskinię, miedzy innymi salę Rycerską, Kuchnię i Sypialnię Łokietka. Mimo ubogiej szaty naciekowej mogliśmy podziwiać nieduże stalaktyty rurkowe, polewy, słupy naciekowe („Orzeł”) oraz stalagmity.
Po zwiedzeniu jaskini spacerkiem, szlakiem niebieskim, udaliśmy się w kierunku Bramy Krakowskiej. Na koniec naszej wędrówki po Ojcowskim Parku Narodowym upiekliśmy kiełbaski na ognisku.

Podczas drogi powrotnej zobaczyliśmy jeszcze atrakcyjną Kaplicę „Na Wodzie”, która jest usytuowana ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się (według miejscowej tradycji) z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej - wobec czego kaplicę zbudowano „na wodzie”.

Copyright© ZSO nr 1 w Bytomiu