"Andrzejki" przy Arki Bożka

28 listopada 2014 r.


W dniu 28 listopada najmłodsi uczniowie, podobnie jak ich starsi koledzy z Gimnazjum, udali się do przyświetlicowego salonu wróżb. Tam czekało ich spotkanie z wróżkami z odległych krain.
Nie brakowało lania woskiem, nakłuwania serca szpilkami, odczytywania znaczenia daty narodzin czy kręcenia magiczną butelką. Wszystko to odbywało się pod nadzorem kierownika i wychowawców świetlicy.

W tym samym dniu wychowawcy klas i pedagog szkolny z SP nr 2 przygotowali dla najmłodszych uczniów zabawę andrzejkową. Na samym początku zapoznano dzieci z tradycją nocy wigilijnej świętego Andrzeja. Następnie przystąpiono do zabaw i wróżb. Każde dziecko mogło dowiedzieć się kim zostanie w przyszłości i kto zostanie jego przyjacielem. Wyrysowane na kamieniach znaki, ukryte pod kubeczkami przedmioty oraz rzut monetą miały dać odpowiedź na pytanie: co wkrótce mnie czeka? Rzucany cień figur woskowych przyniósł dobre nowiny, podobnie jak staropolska wróżba z butami. Wszystko odbyło się w radosnej, pełnej wyczekiwania atmosferze. /J.Karpińska-Mertas/

Copyright© Gimnazjum nr 5 w Bytomiu