Projekt edukacyjny "Stół Wielkanocny"...

12 kwietnia 2017 r.

Projekt powstał z myślą o integracji dzieci ze szkoły podstawowej i młodzieży gimnazjalnej, a jego celem było przybliżenie dzieciom tradycji wielkanocnych dzięki praktycznym zajęciom oraz wspólne spędzenie czasu w świątecznej atmosferze. Prace ruszyły w poniedziałek, 10 kwietnia, a pierwszym widocznym efektem było udekorowanie szkoły wykonanymi przez dzieci palmami wielkanocnymi, ogromnymi pisankami oraz wielkanocnymi plakatami.

W kolejnym dniu odbyły się trzy spotkania w bibliotece szkolnej, na temat obrzędów wielkanocnych. Pani Jagoda Krochmalska przedstawiła w ciekawy i oryginalny sposób zwyczaje i symbolikę Wielkiego Tygodnia. Uczniowie mogli zapoznać się z mniej popularnymi tradycjami, biorąc aktywny udział - przez zabawę - w takich obrzędach, jak wieszanie śledzia, czy toczenie jajek.

W środę odbył się finał naszego wspólnego, wielkanocnego projektu. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali w klasach potrawy związane z polską tradycją Świąt Wielkanocnych. Następnie degustowali wykonane przez siebie dania, a reszta trafiła na szkolny stół wielkanocny. Dzieci ze szkoły podstawowej wzięły udział w zabawach przygotowanych przez uczniów klas gimnazjalnych.

Pod koniec zajęć cała szkoła spotkała się na przedstawieniu kukiełkowym przygotowanym przez Panią Katarzynę Olszowską. Młodzi aktorzy z klasy 1c, 2b i 3b szkoły podstawowej wprowadzili nas w świat wiosennej przygody. Uczyliśmy się też piosenki „Wieziemy tu kogucika” z pomocą pań Eli Nurek i Soni Jarzombek. Ze śpiewem na ustach poszliśmy korowodem do wielkanocnego stołu. Tam już czekał na nas ksiądz Leszek, który opowiedział, dlaczego święci się jedzenie i zaskoczył nas pozytywnie „Śmigusem-Dyngusem”.
Koordynatorką projektu była pani Małgorzata Maniakowska, wychowawczyni kl. 3c. Na koniec Pani Dyrektor Iwona Grygiel złożyła nam świąteczne życzenia. Mogliśmy się rozejść do domów w miłych nastrojach dając coś od siebie w tym wyjątkowym dniu. /Małgorzata Maniakowska, Jagoda Krochmalska/