Nowoczesna pracownia szkolna – jak ciekawie zachęcić dziecko do udziału w zajęciach?

Zamieńmy stare mikroskopy, wysłużone tablice i mało atrakcyjne globusy na nowoczesne, innowacyjne i zachęcające interaktywne pomoce dydaktyczne! W dzisiejszych czasach przykuć uwagę dziecka, wychowanego na głośnych i kolorowych bajkach, nie jest łatwo. Jak zatem wyposażyć szkołę, aby uczniowie ją pokochali?

Szkoła na miarę XXI wieku powinna przyciągać swoich uczniów nie tylko możliwością zdobycia solidnego wykształcenia, szerokiej wiedzy czy wysokimi miejscami w rankingach edukacyjnych. Coraz większego znaczenia nabiera zarówno sam budynek jak i wyposażenie szkoły. Nowoczesne pracownie przedmiotowe zachęcają młodzież do nauki poszczególnych przedmiotów, w tym fizyki, matematyki, chemii czy szeroko pojętej przyrody. Nowe słowa, struktury gramatyczne czy związki frazeologiczne zapadają na dłużej w pamięć, gdy przekazane są w innowacyjnych pracowniach językowych. W tak wyposażonej szkole każdy chciałby się uczyć! W takich warunkach, począwszy od pierwszych klas prawidłowy rozwój dziecka wspierany jest nie tylko przez grono pedagogów, ale i całe otoczenie.

Nauka przyrody w naturalnym środowisku

Otaczający nas świat dzieci mogą poznać poprzez „różowe okulary” zielonej pracowni. Ekologiczne krzesła i stoły w połączeniu z otaczającymi interaktywnymi ciekawymi planszami daje poczucie przebywania blisko natury. Intuicyjne mikroskopy wykorzystujące specjalnie przygotowane pomoce dydaktyczne w postaci preparatów komórek i roślinnych daje szanse poznania zagadnień zachodzących we wnętrzu nawet najbardziej skomplikowanych struktur. Zakamarki ludzkiego ciała najlepiej wytłumaczyć przy użyciu naturalnie wykonanych modeli – niezależnie czy tematem lekcji jest szkielet, organy wewnętrzne czy ucho lub oko. Uzupełnieniem wyposażenia pracowni szkolnej jest ściągawka dla nauczyciela. 19 szablonów interaktywnych ćwiczeń, które w prosty sposób da się dostosować do stopnia rozwoju dziecka, wymagań klasy i stopnia zainteresowania omawianym tematem, to niezwykła pomoc dla osoby prowadzącej zajęcia.

Umiesz liczyć? To – już nie – musisz liczyć na siebie

Matematyka, królowa nauk wymaga odpowiedniego przygotowania „salonów”. Nowoczesna pracownia matematyczna to miejsce przyjazne dzieciom. To także istotne pomoce dydaktyczne, które pomagają lepiej zrozumieć skomplikowane zasady geometrii. Wysokość ostrosłupa, przenikanie się struktur, cięcia płaszczyzną czy opisywanie na kuli to zagadnienia, które wymagają zastosowania efektywnie oddziaływających na wyobraźnię brył. Do narysowania ich na tablicy przydadzą się także: linijki, ekierki, kątomierze czy odpowiednio przygotowane cyrkle. Nic jednak nie zastąpi narzędzi multimedialnych. Działające na wszystkich urządzeniach (komputerach, tabletach, smartfonach) oprogramowanie angażuje nawet najbardziej opornych uczniów w poznawanie tajników matematyki.

Yes we can!

Toczący się proces globalizacji powoduje, że bez sprawnego posługiwania się wieloma językami funkcjonujemy jak bez prawej ręki. Nic dziwnego, że rodzice kładą szczególny nacisk na poznawanie języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego czy rosyjskiego. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom coraz więcej szkół szczyci się nowoczesnymi pracowniami językowymi. To nie tylko bezpośrednie rozmowy z nauczycielem, specjalnie przygotowane stoliki do zajęć grupowych czy słuchawki do indywidualnych ćwiczeń. Profesjonalne pracownie przedmiotowe wykorzystują szerokie spektrum urządzeń mobilnych dających możliwość skorzystania z native speakerów nawet w najdalszym zakątku klasy.

Dzisiejsze pracownie szkolne coraz częściej przypominają laboratoria ukierunkowane na efektywny rozwój dziecka. To nie stare klasy, w których uczniowie siedzieli karnie w oślich ławkach. To wreszcie w pełni wyposażone w najnowocześniejsze, światowe pomoce dydaktyczne, które skutecznie zachęcą do zdobywania wiedzy nawet najbardziej opornych podopiecznych. W takiej szkole nauka to czysta przyjemność!

Dodaj komentarz