Wycieczka klas trzecich do Oświęcimia

23 października 2009 r.

9.11.2009 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum pod opieką nauczycieli Beaty Czechowskiej-Siudak, Anny Staniczek, Dominika Stolki oraz Jerzego Matury odwiedzili były hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i w Brzezince. Obóz Auschwitz-Birkenau to największy cmentarz świata i miejsce masowej zagłady.

KL Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka) działający w latach 1940-1945 to największy z obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Stał się narzędziem terroru wobec ludności krajów podbitych, źródłem taniej siły roboczej, a także miejscem masowej zagłady. Był podzielony na obóz koncentracyjny Auschwitz, w którym więźniowie mieli szansę przeżycia nawet paru lat, oraz obóz zagłady Birkenau, w którym więźniów uśmiercano stopniowo przez wyniszczająca pracę lub w sposób natychmiastowy w komorach gazowych.

Wizyta w muzeum była wielką lekcją historii i patriotyzmu oraz pokory, wywarła na nas niezapomniane wrażenie i spowodowała, że myśleliśmy o przodkach, którzy zginęli pod okupacją niemieckich nazistów. Wizyta w muzeum była wielką lekcją historii i patriotyzmu oraz pokory, wywarła na nas niezapomniane wrażenie i spowodowała, że myśleliśmy o przodkach, którzy zginęli pod okupacją niemieckich nazistów.

zso1@zso1.bytom.pl