"Dzień Regionu" w ZSO nr 1

5-6 grudnia 2013 r.

Jak co roku grudzień przywitaliśmy kolejną edycją Dni Regionu.
W dniach 5-6 grudnia 2013 r. w murach naszej szkoły rozbrzmiewała gwara, tańce i pieśni śląskie. Uczniowie ubrani w śląskie stroje ludowe i górnicze mundury zmierzyli się ze sobą w turnieju wiedzy dotyczącej zwyczajów naszej małej ojczyzny, a wszystko to w zabawnej formie "Familiady po śląsku". Młodzież pod kierunkiem p. Joanny Born-Pilsyk i p. Justyny Komudy przygotowała wspaniałe, barwne i pełne humoru przedstawienie. Zaprezentowano śląskie popularne piosenki, np. "Karolinkę" czy "Karlika" a także mogliśmy zobaczyć jak powinno tańczyć się śląski, trochę już zapomniany, taniec - mietlorz.

Tradycyjnie odbył się szkolny konkurs plastyczny, tym razem pt. "Co kryją wnętrza kopalni?" Konkurs był adresowany do wszystkich gimnazjalistów z naszej szkoły. Laureatami zostali: Kinga Makowiecka (klasa IIa) - I miejsce, Nadia Pokora (klasa IIa) - II miejsce oraz Dominika Kubik (klasa Ia) - która zdobyła III miejsce. Przyznano także wyróżnienia dla Kamili Nowak (klasa Ic) oraz dla Mateusza Jadwiszczoka i Karola Zakrzewskiego (klasa IIa).

Uczniowie naszej placówki oraz zaproszeni goście ze szkół SP nr 42 i SP nr 6 w Bytomiu z uwagą wysłuchali także wykładów p. Franciszka Zastawnika - przyjaciela naszej szkoły, które były poświęcone historii wydobycia węgla na Śląsku. Kolejny wykład dotyczył zabytków techniki na Śląsku a poprowadził go p. Dariusz Walerjański, historyk i miłośnik Śląska. Niespodzianką dla zgromadzonych był fakt, że wykład był ilustrowany zdjęciami w technice 3D.
Uczniowie w tym dniu brali udział w lekcjach regionalnych i konkursach wiedzy poświęconych Śląskowi i naszemu miastu. Dni Regionu w naszej szkole to lekcje patriotyzmu i świadectwo umiłowania kultury ziemi śląskiej. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok.