Bytomski Jarmark Średniowieczny

13-14 września 2014 r.

W te dni można było przenieść się w czasie i uczestniczyć w turniejach oraz zabawach średniowiecznych w wiosce, którą zbudowano na terenie Parku Miejskiego im. F. Kachla. Uczniowie klasy Ia (Bartosz Bonk, Daniel Wojtasik, Aleksandra Stochła, Sonia Sobczak, Paulina Frątczak, Adam Zygmundzik i Damian Dyła) oraz IIa (Agnieszka Sokołowska, Alicja Krasowska, Dominika Kubik, Jakub Stochła, Kamil Galant, Paulina Piątkowska, Bartek Gnutek), pod opieką p. Joanny Nowak-Rusockiej i p. Dominika Stolki, wzięli udział w tej przygodzie i znaleźli się w orszaku, który przemaszerował do obozu średniowiecznego przed oblicze Prezydenta Miasta Damiana Bartyli. Mieli okazję zaprezentować naszą szkołę i swoje własnoręcznie wykonane stroje średniowieczne. Dominika Kubik wręczyła Prezydentowi glejt a Jakub Stochła miecz, który ma symbolizować bezpieczeństwo naszego grodu. Po prezentacji wszystkich szkół odbyła się inscenizacja nadania praw miejskich, które Bytom posiada już 760 lat!

Uczniowie mogli spróbować tradycyjnych potraw średniowiecznych, zobaczyć narzędzia tortur (a nawet doświadczyć na własnej skórze „pieszczoty” kata), obejrzeć Turniej Miecza Długiego o glejt Prezydenta Miasta a także tańce średniowieczne czy inscenizację oblężenia grodu Bytom.

Impreza była niezwykle udana, a nasi uczniowie zadowoleni z uczestnictwa w niej. Miłym zaskoczeniem było dla nas spotkanie absolwentów naszej szkoły, którzy także uczestniczyli w tej imprezie i ją współorganizowali. Nadia Czudaj, Helena Skrzipek oraz rycerski Dawid Paszkiewicz przywitali nas w strojach średniowiecznych i chętnie pozowali do zdjęć z obecnymi naszymi uczniami. Cieszymy się, że ich przyszłość związana jest z ciekawymi przedsięwzięciami i że mogą realizować swoje zamiłowania. /J.Nowak-Rusocka/

Copyright© Gimnazjum nr 5 w Bytomiu