Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w ZS nr 1...

30 marca 2017 r.

Dnia 30 marca 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nasi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-aktorskie w piosence i Teatrze Cieni. Nagrodzono zwycięzców konkursu poetyckiego "Poznaj autyzm" i odczytano ich wiersze. (Czytaj nagrodzone wiersze »»»)

Uczniowie klas gimnazjalnych mieli okazję spotkać się z dorosłymi Autystami ze Stowarzyszenia Szklany Mur z Piekar Śląkich. W kameralnej atmosferze toczyła się, trwająca prawie trzy godziny, dyskusja dotycząca codziennego funkcjonowania osób z autyzmem: zainteresowań, nauki, sposobów spędzania czasu wolnego, relacji z rówieśnikami, tolerancji i akcpetacji.
Część uczniów wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez terapeutów pt."Oszukać zmysły", podczas których doświadczaliśmy jak osoby z autyzmem odczuwają dotyk, smaki czy dźwięki.

Wszystkim uczniom, podczas zajęć z wychowawcami i nauczycielami, uświadamiano czym tak naprawdę jest autyzm. W przybliżeniu tej tematyki pomogły przygotowane scenariusze zajęć oraz pokaz prezentacji i filmów. Ostatnim zadaniem dla uczniów było wykonanie projektu: portretu Marii - dziewczynki, która lubi mieć plan oraz plakatu "Jesteśmy różni" bądź "A jak Autyzm".

Uwieńczeniem obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu było wypuszczenie przez dzieci balonów napełnionych helem wprost do nieba.
Dziękujemy firmie Electro-Carbon za zakup balonów i anonimowym darczyńcom, którzy ufundowali dodatkowe materiały i nagrody.
Do zobaczenia w przyszłym roku! /Justyna Karpińska-Mertas/